The association


Results

Interclub Competitie

23 –24. September 2017
Muiderberg, Netherlands

1stplace, Half Section Lance
Anna Schmidt-Pauly and Talina Lorei

2ndplace, Individual Sword
Christian Dietzel

3rdplace, Lemon and Pegs
Anna Schmidt-Pauly

2nd German Championships

8 – 10 September 2017
Crawinkel, Thüringen

German champion
Aileen Froitzheim

1st place, Individual Sword
Larissa Scheiwein

2nd place, Individual Sword
Frank Seidel

2nd place, Half Section Sword
Jenny Horvath, Frank Seidel

2nd place, Full Section Lance
Christian Dietzel, Jenny Horvath, Isabel Kühnel, Frank Seidel

2nd place, Full Section Sword
Ilka Evers, Aileen Froitzheim, Larissa Scheiwein, Anna Schmidt-Pauly

2nd place, overall international
Aileen Froitzheim

2nd place, best team international
Christian Dietzel, Jenny Horvath, Isabel Kühnel, Frank Seidel

3rd place, Individual Lance
Frank Seidel

3rd place, Individual Sword
Jenny Horvath

3rd place, Half Section Lance
Jenny Horvath, Frank Seidel

3rd place, Half Section Sword
Ilka Evers, Larissa Scheiwein

3rd place, Full Section Lance
Ilka Evers, Aileen Froitzheim, Larissa Scheiwein, Anna Schmidt-Pauly

3rd place, Indian File Lance
Christian Dietzel, Jenny Horvath, Isabel Kühnel, Frank Seidel

3rd place, Indian File Sword
Christian Dietzel, Jenny Horvath, Isabel Kühnel, Frank Seidel

The Penta Grand

9 – 16 April 2017
Surajpur, Greater Noida, India

3rd place, Ring and Pegs
Talina Lorei

4th place, Indian File
Talina Lorei and Larissa Scheiwein

Islamabad 2017

25 – 27 February 2017
Islamabad Pakistan Sports Complex, Pakistan

Christian Dietzel, Ilka Evers, Jenny Horvath and Peter Kramer are placed among the 100 best riders out of 1259 participants.

Mandi Bahauddin 2017

24 February 2017
Mandi Bahauddin, Pakistan

Christian Dietzel and Peter Kramer are placed among the 100 best riders out of 1727 participants.

Kalabagh 2017

21 – 22. February 2017
Kalabagh (Mianwali), Pakistan

Ilka Evers, Jenny Horvath and Peter Kramer are placed among the 100 best riders out of 1851 participants.

Interland Tentpegging Competition

7 – 9. October 2016
Muiderberg, Netherlands

2nd place, Half Section Sword
Jenny Horvath and Christian Dietzel

2nd place, Half Section Lance
Jenny Horvath and Christian Dietzel

3rd place overall
Jenny Horvath

3rd place, Individual Sword
Jenny Horvath

3rd place, Skill at Arms
Jenny Horvath

3rd place, Master of Arms
Jenny Horvath

International Ladies Test

8 October 2016
Pienaardam Resort, Middelburg, Mpumalanga, South Africa

2nd place, Indian File
Ilka Evers, Aileen Froitzheim, Talina Lorei, Anna Schmidt-Pauly

2nd place, Full Section Sword
Ilka Evers, Aileen Froitzheim, Talina Lorei, Anna Schmidt-Pauly

2nd place, Full Section Lance
Ilka Evers, Aileen Froitzheim, Talina Lorei, Anna Schmidt-Pauly

2nd place, Individual Sword
Anna Schmidt-Pauly

3rd place, Ring and Pegs
Aileen Froitzheim

3rd place, Lemon and Pegs
Anna Schmidt-Pauly

3rd place, Half Section Lance
Anna Schmidt-Pauly and Talina Lorei

South African Championships in Tentpegging

5 – 7. October 2016
Pienaardam Resort, Middelburg, Mpumalanga, South Africa

Successful non-competitive participation in the South African Championships by Anna Schmidt-Pauly, Talina Lorei, Aileen Froitzheim and Christian Dietzel

Senior Inter Provincials

3 October 2016
Pienaardam Resort, Middelburg, Mpumalanga, South Africa

Successful non-competitive participation in the Inter Provincials by Anna Schmidt-Pauly, Talina Lorei, Aileen Froitzheim and Christian Dietzel

NTPF Competition

19 – 21 August 2016
Bergen, Norway

2nd place overall
Peter Kramer

2nd place, Half Section Lance
Peter Kramer and Angela Breme

3rd place, Individual Lance
Peter Kramer

3rd place, Indian File
Annina Beck, Angela Breme, Peter Kramer, Steffen Kukral

3rd place, Full Section Lance
Annina Beck, Angela Breme, Peter Kramer, Steffen Kukral

German Championships

23 – 24 July 2016
Crawinkel, Germany

1st place overall
Jenny Horvath

2nd place overall
Peter Lachenmayer

1st place, Individual Lance
Aileen Froitzheim

2nd place, Individual Lance
Jenny Horvath

1st place, Half Section Lance
Peter Lachenmayer and Hans Pecovnik

2nd place, Half Section Lance
Jenny Horvath and Peter Kramer

1st place, Full Section Lance
Peter Lachenmayer, Hans Pecovnic, Hartwig Lieb and Fritz Junginger

2nd place, Full Section Lance
Jenny Horvath, Peter Kramer, Jens Nguyen and Karl Wollenhaupt

1st place, Individual Sword
Jenny Horvath

2nd place, Individual Sword
Aileen Froitzheim

1st place, Half Section Sword
Peter Lachenmayer and Hans Pecovnik

2nd place, Half Section Sword
Jenny Horvath and Peter Kramer

1st place, Full Section Sword
Peter Lachenmayer, Hans Pecovnik, Fritz Junginger and Hartwig Lieb

2nd place, Full Section Sword
Jenny Horvath, Peter Kramer, Aileen Froitzheim and Jens Nguyen

Oslo 2016

3 – 5 June 2016
Oslo, Norway

1st place overall
Mårten Isaksson

2nd place teams overall
Peter Kramer, Christian Dietzel, Mohammad Shafeeq, Mårten Isaksson

2nd place, Full Section Lance
Peter Kramer, Christian Dietzel, Mohammad Shafeeq, Mårten Isaksson

2nd place, Indian File
Peter Kramer, Christian Dietzel, Mohammad Shafeeq, Mårten Isaksson

2nd place, Half Section Lance
Peter Kramer and Mårten Isaksson

Kot Fateh Khan 2015

6 – 8 November 2015
Kot Fateh Khan, Pakistan

1st place teams overall
Ilka Evers, Peter Kramer, Malik Arslan Khan, Mian Obaid Illahi Gujjar

Muiderberg 2015

25 – 27 September 2015
Muiderberg, Netherlands

1st place, Individual Sword
Jenny Horvath

1st place, Lemon and Peg
Peter Kramer

3rd place, Individual Sword
Peter Kramer

3rd place overall
Peter Kramer

Delhi 2015

11 – 15 March 2015
Delhi, India

2nd place, Individual Sword
Jenny Horvath

4th place, Lemon and Peg
Ilka Evers, Aileen Froitzheim, Jenny Horvath, Peter Kramer

Muiderberg 2014

28 September 2014
Muiderberg, Netherlands

2nd place, Individual Sword
Aileen Froitzheim

3rd place, Individual Sword
Katharina Kobilke

3rd place teams overall
Aileen Froitzen, Jenny Horvath, Katherina Kobilke and Peter Kramer

Cambridge 2013

21 – 22 September 2013
Cambridge, England

1st place, Half Section Sword
Ilka Evers and Peter Kramer

3rd place, Section Lance
Ilka Evers and Lars Kramer (for Team Sweden)

3rd place, Indian File Lance
Ilka Evers and Lars Kramer (for Team Sweden)

3rd place, Indian File Sword
Ilka Evers and Lars Kramer (for Team Sweden)

International Ladies and Masters Test

9 – 10 August 2013
Willem Prinsloo Agricultural Museum, Tswane, South Africa

1st place, Section Sword
Aileen Froitzheim (for “Masters United Nations Team“)

2nd place, Individual Sword
Ilka Evers

3rd place, Section Sword
Katharina Kobilke, Ilka Evers, Aileen Froitzheim, Kerstin Ledermann

3rd place, Section Lance
Katharina Kobilke, Ilka Evers, Aileen Froitzheim, Kerstin Ledermann

3rd place, Indian File Sword
Katharina Kobilke, Ilka Evers, Aileen Froitzheim, Kerstin Ledermann

3rd place, Indian File Lance
Katharina Kobilke, Ilka Evers, Aileen Froitzheim, Kerstin Ledermann

Tentpegging Germany
Waldschmidtstr. 19
60316 Frankfurt

christian.dietzel@tentpegging.de